sivas'ta yatmakta olan horasan merkezli anadolu ... - Doğan Kaya

... Ocağı (Ebu Kays Haşhaşî), Boz. Dede, Davullu Dede, Kumlu Baba, Topakkaya. DİVRİĞİ : Garip Ardıç-Küsme-Kaçak, Garip Musa, Koca Haydar, Koca. Saçlı.

sivas'ta yatmakta olan horasan merkezli anadolu ... - Doğan Kaya- İlgili Belgeler

sivas'ta yatmakta olan horasan merkezli anadolu ... - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/sivasta_horasan_merkezli_erenler.pdf

... Ocağı (Ebu Kays Haşhaşî), Boz. Dede, Davullu Dede, Kumlu Baba, Topakkaya. DİVRİĞİ : Garip Ardıç-Küsme-Kaçak, Garip Musa, Koca Haydar, Koca. Saçlı.

Sivas'ta Yatmakta Olan Horasan Merkezli Anadolu Erenleri

http://turkoloji.cu.edu.tr/HALK%20EDEBIYATI/dogan_kaya_sivas_anadolu_erenleri.pdf

... Ocağı (Ebu Kays Haşhaşî), Boz Dede,. Davullu Dede, Kumlu Baba, Topakkaya. DİVRİĞİ : Garip Ardıç-Küsme-Kaçak, Garip Musa, Koca Haydar, Koca Saçlı.

NAZMÎ* Tâhâ Tuna KAYA Asıl adı Hüseyin olan ... - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/nazmi_hafiz_kamil.pdf

Kaygusuz, Kemterî, Kul Budala, Kul Edna, Kul Himmet, Kul Himmet. Üstadım, Kul Mustafa, Kul, ... Mansur gibi tatlı candan geçmeyen. * Yayımlandığı yer: Folklor ...

sivas'ta dokumacılık - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/sivasta_dokumacilik.pdf

Halı, kilim, yastık gibi dokumalar ağaçtan yapılan özel tezgâhlarda ... balkız, devegözü, boncuk, budak, aynalı budak, gül örneği, çubuk, tahta (Yıldızeli'nin.

Sivas halk oyunları - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/sivas_halk_oyunlari.pdf

Halk oyunları açısından bir halay bölgesidir. ... Yani oynamak ne kadar zor olsa da bu havaları çalmak da o derece zordur. ... Eskiden Malatya'da da yapılıyordu.

âşıkların diliyle sivas - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/asiklarin_diliyle_sivas11.pdf

İmranlı, Kangal, Koyulhisar, Suşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli, Zara'dır. A. YERYÜZÜ ... İmranlı, Zara, Hafik, Sivas. Merkez ... Sen ki damarımda akan kanımsın,.

sivas'ta çocuk oyunları - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/Sivasta_cocuk_Oyunlari.pdf

Bunların içinde bir doktora çalışması olan Nebi Özdemir'in Türk Çocuk Oyunları adlı ... vurma, oyun aracını saklama, taklit yaptırma, isle yüz boyama gibi cezalar.

sivas'ta kuşçuluk ve kuş çeşitleri - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/sivasta_kusculuk_ve_kus_cesitleri.pdf

1. Kuş çeşitleri. 2. Özellikleri (rengi, ötüşü, dönüşü, çaparı, gaga ve baş şekli, kalitesi, değeri),. 3. Kuş hakkında hikâyeler,. 4. Kuşların fazla olduğu memleketler,.

sivas'ta giyim kuşam - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/sivasta_giyim_kusam.pdf

gidenler de şayet altın takamıyorlarsa hazır elbise götürürler. Kız çocuğu için ... kuyruğu dikilir. Bağdat çadırı: (Bkz. ... renkli basmalardan yapılır, yaka ve kol ağızlarına sutaşı konulur. kaban: Kışın ... yapılmış dantelli ve askılı kadın iç giysisi.

sivas'ta yapılan folklor çalışmaları - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/son_on_yilda_sivasta_folklor_calismalari.pdf

DAĞDEVİREN, Ayşe, Sivas'ta Çocuk Oyunları, l992, XI 94 s. ŞAHİN, Bülent ... DÜNDAR, Hayati, Kızılca Köyü Monografisi, l992, IV 86 s. TİRYAKİ, Mustafa ...

PİR SULTAN ABDAL VE SİVAS KAYNAKLI ... - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/pir_sulltan_ve_conklerdeki_siirleri.pdf

duymuşlar, gidip Kara Kadı'ya, Sarı-Kadı'ya 'Pir Sultan Abdal, kapısındaki köpeklere sizin adınızı koydu. ... ölmediği için Ağuiçen lakabıyla anılan Kara-Donlu Can Baba kolundandır. Şiirleri, daha ... Beytullah değil mi ol bana yeter. Deyü Deyü.

sivas'ta suda boğulmalara ve sel baskınlarına bağlı ... - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/Bogulma_agitlari.pdf

Yaygın şekliyle ağıt olarak bilinen söz muhtelif devirlerde, muhtelif ... Sözler, o anda ağıtı söyleyen şahsın ruh halini yansıtan ifadelerdir ve ... Üç uşağı atarken.

SİVAS HALK ŞAİRLERİNİN BEDDUA ŞİİRLERİ* Dr. Doğan KAYA ...

http://dogankaya.com/fotograf/sivas_halk_sairlerinin_beddua_siirleri.pdf

İnsan bedeni ( el, kol, karın, göz, ağız, diş, ayak, ciğer..) ve hastalıkla ... Yukarıda adından söz ettiğimiz çalışmada 108 halk şairinin 151 şiirine yer verilmiştir. ... Sebebin yuvası yıkılsın yârim. Şu gönlümde ... İntizar. Yıllar önce beni sevdin sanmıştım Hiç ummazdım sende kirdin belimi. Ciğerine ... Koynunda kalasın Berlin.

SİVAS'TA YAPILAN ÂŞIKLAR BAYRAMI TARİHÇESİ ... - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/sivas_asiklar_bayrami_tarihcesi.pdf

saz ozanları türküleri şenliği ve ozanlar yarışmasına onur vermenizi dileriz. Sivas Halkevi ... Kul odur yüz döndürmesin ikrar ile va'dine. İncil İsa, Tevrat Musa ... (Kars), Mevlüt Mertoğlu (Erzurum), Ozan Nihat (Denizli), Rahim Sağlam (Erzurum),.

ÂŞIK EDEBİYATININ SİVAS'TAKİ İLK TEMSİLCİLERİ ... - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/asik_edebiyatinin_sivastaki_ilk_temsilcileri.pdf

sayısının nihaî şekli değildir; çağlar boyu yaşamış ve kayda geçmemiş nice âşık daha vardır. ... olduğu halk kültürü ve duyduğu, okuduğu, öğrendiği, bildiği şiirler, bunun için ... Ali Haydar Avcı, Bize de Banaz'da Pir Sultan Derler,. İstanbul ...

SİVAS'TA TAŞ BEBEK EFSANESİ* Doğan KAYA Vaktiyle, bir köyde ...

http://dogankaya.com/fotograf/sivasta_tas_bebek_efsanesi.pdf

Gelin hemen odasına gelir. Dervişin dediği şekilde hazırlığını yapar. Taşı kundağa sarıp, beşiğe kor. Gün batımına kadar ağlar. Ağladıkça söyler, söyledikçe ağlar.

Halk Şairlerinin Diliyle Sivas Çermikleri - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/halk_sairlerinin_diliyle_sivas_cermikleri.pdf

Erkekler cenneti diyenler yazar. Soğuk Çermik garip huyun var senin. Gazozun suyuna karamuk yeter. İçine katılır bir kaşık şeker. Dere kenarında has nane biter.

SİVAS KAYNAKLI CÖNKLERDE ŞAİRLERİN HIZIR ... - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/sivas_kaynakli_conklerde_sairlerin_hizir_nitelemeleri.pdf

13 May 2017 ... İslâmî kaynaklarda Hızır Aleyhisselâm'ın Hz. Mûsâ zamanında yaşadığı ... efsanevi bir kişilik çerçevesinde hayatta olduğu ve kıyamete kadar ...

SİVAS'TA ÇOCUK OYUNLARI* Dr. Doğan KAYA İnsanların çocukluk ...

http://dogankaya.com/fotograf/Sivasta_cocuk_Oyunlari.pdf

Psikologlara göre ikinci çocukluk dönemi kızlar için 6-11 yaş, erkekler için 6-13 yaş olarak belirlenmiştir. Tıp fakülteleri pediatri / çocuk servisleri de çocukluğun son ...

SİVAS'TA İŞYERİ ADLANDIRMALARI İLE İLGİLİ BAZI ... - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/sivasta_isyeri_adlandirmalari.pdf

Bu çalışmada Sivas'taki 432 dükkân isminden hareket edilmiştir. Sivas'taki ... Parfümeri, Hatemoğlu, Kelebek Mobilya, Koza Davetiye, Köy Tür Tavuk Lokantası, ...

sivas kaynaklı cönklerde sarı saltuk - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/sivas_kaynakli_conklerde_sari_saltuk.pdf

Bu çalışma önce bildiri olarak sunulmuş (Sarı Saltuk Baba'dan Misgin Baba'ya II. ... Sarı Saltuk, diyar-ı Rum'da ve Rumeli'nde daha pek çok kerametler gösterir.

SİVAS'IN GURUR KAYNAĞI: ÂŞIK RUHSATÎ* Dr. Doğan KAYA ...

http://dogankaya.com/fotograf/ruhsati2.pdf

Bunun için de yukarıda zikrettiğimiz âşıklardan Deliktaşlı Ruhsatî'yi ... Sözgelişi ondan ilk olarak söz eden Eflatun Cem'dir. ... Ne bilsin kadrini beyni serseri.

SİVAS HALK OYUNLARI* Dr. Doğan KAYA Oyun insanın kendi ...

http://dogankaya.com/fotograf/sivas_halk_oyunlari.pdf

Oyun insanın kendi kendisini anlattığı ve ilkel toplumlardan beri var olan bir olgudur. ... Bölgesinde Zeybek; Orta ve Doğu Anadolu'da Halay; Trakya'da ve. Marmara bölgesinde ... giyilen giyecekler şeklinde de ayrıca tasnifi tabi tutulabilir. Çocuk Giyimi ... SİVAS HALK OYUNLARI EKİBİNDEKİ KIZ KIYAFETLERİ aşırma: (Bkz.

SİVAS HALK OYUNLARI* Dr. Doğan KAYA Oyun insanın ... - Turuz

http://turuz.com/storage/Folklore/2018/0724-3-Sivas_Xalq_Oyunlari-Doghan_Qaya-20s.pdf

Halk oyunları açısından bir halay bölgesidir. Oyunlar ... Bu Duman Nasıl Duman Kaplamış Dereleri,. 16. Çedene,. 17. ... Kadınlar ise oynarken, güler yüzlü, zarif.

sivas kaynaklı cönklerde yer alan şairler ve şiirleri - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/conklervesairler.pdf

nan şairler (Ali Ekber-Er Ali Ekber-Genç Ali Ekber, Mir'ati-Muradí) mümkün olduğunca ... Lâ fetâ illâ Ali la seyte illa Zülfikar ... Bilemezsem halim nedir efendim.

sivas halk oyunları halk oyuncuları davul ve zurna ... - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/dogan_kaya_sivasli_zurnacilar_kitap.pdf

Sivas Halayı,. Süpürgesi ... diyen Sivaslı Pala Bayram'ın sözleri ve Ankara'da İsmet İnönü'nün ... olarak bu gencin mahallesine gelip bağırarak şarkı söyler, bir yandan da oynar, fakat ... Damat, hamamda yıkandıktan sonra yine davul zurna ve.

LÂTİF ŞAH HİKÂYESİ* Dr. Doğan KAYA İç ve Doğu Anadolu Bölgesi ...

http://dogankaya.com/fotograf/latif_sah_hikayesi.pdf

Böylelikle Lâtif Şah hikâyesinin hareket noktası ihtiyar bir dilenci ile küçük ... kudurmuş kudurmaya, daha iflah olacağı kalmamış, bunda para vardır.” dedi.

SİVAS HALK OYUNLARI HALK OYUNCULARI ... - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/dogan_kaya_sivasli_zurnacilar_kitap.pdf

Kaya Dibinde Kuyu. Kayalar ... Sivas Halaylarının Özellikleri ve Muhtevası bölümünde oyunlar çalgılı ve türkülü ... Tuzlasar (Tuzlahisar) köyü olduğu yönünde de rivayetler vardır. ... zaman, düşmanın yer altında kazma faaliyetinde bulunduğu.

AYŞE BENEK KAYA-Âşık İsmetî-Tepedeki Işık - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/asik_ismeti_tepedeki_isik.pdf

-Divanî Şiirler-. Ayşe BENEK KAYA ... olan İsmetî'nin şiirlerinde Türk dilinin güzelliği, sadeliği ve akıcılığı göze ... Çırpınan pervaneyim dönerim nara doğru.

AYŞE BENEK KAYA-Ozan Faruk - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/ozan_faruk.pdf

karşılık olarak izniniz olursa bunun cevabını ben vereyim dedi. Behey gafil insan gaflette ... Âşık Ozan ne der dinle ne duyan ... Dert içinde derman sarar yaranı.

UĞUR KAYA-Sefil Selimî - Doğan Kaya

http://dogankaya.com/fotograf/sefil_selimi-11.pdf

Konya Âşıklar Bayramına katılmış, o günden bu zamana kadar ... Seninle ben beni aştım, ... Karnımız doyardı, güler coşardık, ... O var iken, duvar bile gülerdi. Gideli ... Ünüm Azerbaycan, sazım Nahcıvan. ... Oylum oylum duman çıkar serimden,.

KAYA ÇİÇEKLERİ Hazırlayan: Doğan KAYA

http://dogankaya.com/fotograf/kaya_cicekleri_kitap.pdf

Önceleri serbest vezinle şiirler yazmaktayken tamamen heceye yönelmiştir. Şiirleri, Altıncı Şehir Sivas, Koza ve. Somuncu Baba dergilerinde yayımlanmıştır.

Horasan Erenlerinden Anadolu Aleviliğine-1 (PDF)

http://pusuladernegi.org/wp-content/uploads/anadolu_aleviligi_11.pdf

Horasan Erenlerinden. Anadolu ... İman ehli kimlerdir? 67. Münafık kimdir? ... Bu hutbe ve dualarda hiçbir şekilde Hacı Bektaşi Veli veya Horasan Erenleri yada.

Horasan'dan anadolu'ya TürkIye TarIHI - Ötüken Neşriyat

https://www.otuken.com.tr/u/otuken/docs/Horasandan.pdf

Anadolu Beylikleri, Birinci “Tavâif-i Mülûk” Dönemi,. Türkiye Tarihinde ... tarafından “Din ü devlet, mülk ü millet” formülü ile çok veciz ve anlamlı bir şekilde ile ...

KARDELEN HORASAN ANADOLU LİSESİ KÜLTÜR ve EDEBİYAT ...

http://horasananadolu.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/25/05/954156/dosyalar/2017_05/18093253_HORASAN_ANADOLU_LYSESY_KARDELEN.compressed-min.pdf

lışmanın ürünü olan Kardelen, öğrencilerin ve öğretmenlerin sosyal ve ... Safahat Şairi, “Küfe” şiirinde, cemiyetle iç içe yaşayışını tasvir makamında şu mısralar.

Okul dergimiz Kardelenin 6.sayısı - Horasan Anadolu Lisesi - MEB.k12

http://horasananadolu.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/25/05/954156/dosyalar/2016_06/01023532_okuldergimizkardelenin6.says.pdf

arkadaşlıkları son bulur. Ve Hz.Hızır kendisine "bindikleri gemiyi yaralamasının, bir çocuğu ... Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir. Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören. ”Bir insanın zekası verdiği ... Tabii ki eksi dereceler. Termometreler -30ları ...