Dosya 44: Yüzüncü Yılında Bauhaus - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Çok bilinmeyen bir Bauhaus fotoğrafında, Bauhaus Dessau binasının saydam cephesine yansımış bir kadın silueti ve ... çim, renk ve hareketin bir temsili olarak ele alındı- ... Öğretmen Okulu, daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü ve son hali olan.

Dosya 44: Yüzüncü Yılında Bauhaus - Mimarlar Odası Ankara Şubesi- İlgili Belgeler

Dosya 44: Yüzüncü Yılında Bauhaus - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya44.pdf

Çok bilinmeyen bir Bauhaus fotoğrafında, Bauhaus Dessau binasının saydam cephesine yansımış bir kadın silueti ve ... çim, renk ve hareketin bir temsili olarak ele alındı- ... Öğretmen Okulu, daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü ve son hali olan.

Dosya 42 - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya42.pdf

14 Nis 2019 ... seçkisini sunan Aslıhan Şenel'in yazısı ile başlıyor. Şenel, 'Mimarlık Eğitiminde Haritalama: Gelenek- sel Eril Mimarlık Üretimine Yaratıcı Bir ...

Dosya 41: Ev - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya41.pdf

Salt konut iç mekânına, özel alana odaklanan çoğu çalışma dahi, evin ... değil, aşkın da simgesi haline gelebildiğini ve mobil bir ev deneyimi sunduğunu ... ise sivrisineklerin kol gezdiği terasında, inadına, ... “Yılbaşında toplanalım dedik. Parti-.

Dosya 44 - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya44.pdf

kanının aksine, dekan Hudnut'ın hümanist ilke- ... Sami Gökgöz, Ali Suat Kızıltuğ, Remzi Savaş, Me- ... kalmış, ancak bu akımların biçimsel oluşum ilke-.

Dosya 28 - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya28.pdf

Bu dosya, diğer bir deyişle Bourdieu'nün zaman ve bağla- ma bağlı tespitler öneren ... şekilde, antik zamanlarda bir şehrin kurulmasının ne- den o şehrin mitolojisinin ... düşlemek, onu elindeki araçlarla yaratmak ve her durumda da yeniden ...

dosya 7_meslektedonüsüm_film1 - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya7.pdf

Ama bu hareket giderek bir nebula gibi dosya meslekte dönüşüm dosya meslekte dönüşüm. Oturum Başkanı,. Mimar,. Mimar,. Mimar, ve Tonguç Akış, Mimar.

dosya dergisi - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya39.pdf

10 Eki 2017 ... Dosya'nın tasarım pratikleri ile mesleki sorunları öne çıkaran güncel ... Türkçe ve İngilizce yayımlanan bu sayıda sayfa düzeni değişmiş, bölümler oluşmuş ve Türkçe basımda ... 2006 yılı yine ilginç bir yıl, kent mücadelesinin.

Dosya Konusu - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-07.pdf

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın Yapı Kullanma İzin Belgesi'ne çeşitli gerekçe ve nedenlerle proje müellifi mimarın imza atmaması durumunda bu bölümün ...

Dosya 20: kent ve konut - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya20.pdf

17 Haz 2010 ... Kent içinde ya da çeperinde, klasik imar parsellerinde, toplu ... Tünel kalıp denilen sistem benzer tasarlanmış konut birimlerinin istenilen sayıda üst üste konularak tek- ... luluklarının objektif kriterler konulmak suretiy-.

Dosya 4: tasarım ve özgürlük - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya4.pdf

ve tuvalet olarak kullanılması gibi nedenlerle kolayca ... meskenlerde dahi alafranga denilen oturaklı tuvalet ... ettikleri alanların ve tefriş tarzlarının mukayesesi.

Dosya 40: Mimarlığın Zulmü - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya40.pdf

Kılıç “MiMAr ve iKTiDAr: KÖPrü KUrMAK Mı DAlGAlArA KArıŞMAK Mı?” başlığıyla mimarın şehir ve iktidar ile ... Mekan politikaları ve insan hakları, ekosentrik kentsel tasa- ... 1963). Bu çerçeveden bakıldığında da anıtsal ni- telikteki Antik Yunan (Resmi) mimarlığının (veya ... denli büyük olmasına (saplanan uçakların ağır-.

Dosya 14.1: tarihi çevrede koruma - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya14-1.pdf

22 Haz 2009 ... (Z. Ahunbay, Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon, Yapı Endüstri Merkezi Yayınları, 1996, s.116) ... leği içeren çok disiplinli olması . Bunlar ...

Dosya 17: mimarlık ve mekan algısı - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya17.pdf

b. Mimarlık eğitiminde mekân algısının aktarım biçimleri: - Mekân tasarımı sürecinde ... mış ve daha sonra bu 20 'işitselleştirme' dinleyici noktasındaki arka plan ...

Dosya 15: mimari tasarım eğitimi - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya15.pdf

15 Haz 2009 ... (Richard Foqué) ve mimarlık/mimari tasarım eğitimini güncelleyip güçlendirecek girişimci ... Her zaman oyunu belirleyen bir senaryo gerekli.

Dosya Konusu: Ekoloji ve Mimarlık - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-12.pdf

çevreci tasarlayan Lord Norman Foster'ın gerçekleştirdiğini ... Çevre Dostu Bir Olimpiyat : Sidney 2000, Yapı Dergisi, No.226, İstanbul, Eylül 2000. Sydney Olympics 2000 ... gösterilen büyük çaba ve titiz çalışmalara rağmen, en başta alınan ... Bugün torunlar büyükbabalarını cep telefonundan arıyorlar, bazıları. Amerika'da ...

Mimarlar Odası Ankara Şubesi - Tmmob Mimarlar Odasi

http://ankara.mo.org.tr/dosya/bulten-89.pdf

22 Nis 2011 ... Kültür mekânlarına yönelik başta AKM, tarihî sinemalar, tiyatro binaları olmak ... mimarlıkla iletişimlerinin “Canlandırma Filmler” üzerinden ...

mimarlar odası mimarlar odası - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-107.pdf

11 Tem 2013 ... Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'da Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında 22 yaşındaki Abdullah Cömert (22) hayatını kaybetti. Yapılan otopside ...

e, ini bu - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-01.pdf

Etik Kod ve Mimarlar Odası ... edilecek ve daha esaslı temellere oturan global bir barış ... de çok önemli ve şahane bir olay olacağını düşünüyoruz. ... BEN, EVİM DEDİĞİM YERDE AİLEMLE BİRLİKTE BÜTÜN BUNLARDAN KORUNABİLMEK.

Göç - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya38.pdf

12 Nis 2017 ... Kurumu aracılığıyla 1968 yılında Adana'dan. Almanya'ya gelmişti. ... Demirkapı gibi mahallelerde acil ihtiyaçları olan- lara destek oluyoruz.

a n k a r a ş u b e s i ODA - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-17.pdf

aylık gelirlerini, nereden ne tür gelirler elde ettiğini ve bunların hangi önceliklerle ... iyi olacağına inanmıyorum. ... Dr. Necdet Adabağ, İtalyan Dili ve Edebiyatı,.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-87.pdf

8 Mar 2011 ... Ebru Aksoy, Esin Bölükbaş, Özgecan Canarslan,. Özge Göncü, Orçun Köken, Arif ... karşı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel.

26 MART 2005'te ANKARA ŞUBE ... - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-30.pdf

27 Mar 2005 ... yapılan basın açıklamaları, Radyo ve TV programları ve oluşturulan “Ulus Girişimi ... EVLERİNDE DİNLENENLER: O halde hantal, yerinden ...

Ankara/Alvar Aalto - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-20.pdf

10 Nis 2004 ... yazıları içeren kitaplar ve Adolf Loos'un 1913'lerde Kopenhag'ta ... Büyük yuvarlak perceresi ile ters yarım daire pencereleri mimar olmayanlara 'orijinallik' ... Necronomicon'u, biçimsiz Tsathoggua'dan bahseden Hyperborea.

ankara ş ubeco ğ rafyas ı - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-13.pdf

Yıl dönümünde bütün valilere gönderilen 'saat kuleleri yapınız' fermanı ... Çorum Ulu Camii: Selçuklu sultanı III. ... Meydan Camii: Hasan Paşa tarafından 1558.

imrahor - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/imrahor.pdf

tarif ettiğimiz ortaya çıkmaktadır. Stuttgart kenti (Almanya), 60'lı yıllara ... Güneyinde Eymir Gölü ile başlayıp kuzeyinde Mamak Viyadüğü ile biten vadi koridoru, Çevre Yolu ve Doğukent Bulvarı ile sınırlanmaktadır. Ankara'nın. Metropoliten alan ...

Bülten 43 - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-43.pdf

8 Ağu 2006 ... aydınlatılacağına nerenin karanlıkta bırakılacağına, nerenin görülebilir ya ... bulunan Milka Pastanesini istimlak etmek ve otel arazısine katmak ...

Bülten 48 - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-48.pdf

20 Mar 2007 ... sokulmak istercesine oluşturulan konu parkları ve Nasrettin Hoca gibi eğlencelik park öğeleri ile ticari merkezlerde belli konuları canlandırarak ... Şubat 2007 tarihinden itibaren ODTÜ Mimarlık Fakültesi ... danışman, denetleyici veya uygulamacı/üretici olarak ... çocuk ve mimarlık örnek bir öğrenme süreci,.

kent ve suç - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya6.pdf

her suç türü farklı zekâ düzeyi ile ilişkilidir. (Elliott, 1952). Medeni durum: Bekârların, evli bireylere oranla daha fazla suç işlediği gözlenmektedir (Demir,. 2003).

UIA İnsert - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/UIAinsert.pdf

UIA MİMARLIK KONGRESİ'NDE KORDER. 25. ... PAZARDAN ARTA KALANLAR. ... ULUSLARARASI MİMARLAR BİRLİĞİ 2005 İSTANBUL KONGRESİ.

ulaşım ve su - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya11.pdf

Ulaşım konusundaki değerlendirmeler Ankara'daki yaklaşım ve uygulamaların küresel yaklaşımlarla ve örneklerle ... Tandoğan-Keçiören ... rinlerden sonra vizyondaki son filmleri seyrederek ... Ümitköy, FTZ AVM, KC Göksu, Malltepe Park,.

ö tekiankara - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-18.pdf

12 Nis 2004 ... 19 Mayıs: Ankaralar'ın Bir Buluşma Yeri. 28. Öteki Ankara ... Mahallesi, İkinci Bahar Evi, Seyran Bağları İkinci Bahar Evi. Bahçelievler Hizmet ...

Bülten 51 - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-51.pdf

16 Oca 2007 ... (Şarkhöyük, Porsuk Çayı, Demirci Höyük, Dorlion Kaplıcaları,. Seyit Battal Gazi Külliyesi, ... avluda Deniz Gezmi , Yusuf Aslan, Hüseyin nan' n infaz gecesi ... prozac veya en azından iki tatlı kaşığı. 'passiflora' şurubumuzu ...

Mimarlıkta - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya35.pdf

31 Ağu 2014 ... Neri Oxman'a göredoğada form ucuz, kaynak ve malzeme pahalıdır; bu ... Üniversitesi'nden Matt Knapik, Eric ve Mike Kryski tarafından tasarla-.

SOBE'den - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/sobe06.pdf

BU AYA ÖZEL KOÇ YUMURTALARI: Afet demeden ,acı demeden vicdanlarını yitirerek kardeşlik duygularını öfkeye çevirenlerin hepsine. İKİNCİLİK ÖDÜLÜ.

kimlik ve yer - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya33.pdf

çimleri üzerine. Burkay Pasin, Türkiye'deki kuir bireylerin hamam, sinema ve park gibi mekanları 'kentsel ... marlık tarifleri yapar. Mukavemet ve ... usta eserlerinin sahip olduğu şiirsellik ve anlam ... Ahmet Oktay, Metropol ve İmgelem,. (İstanbul: ...

Bülten 45 - Mimarlar Odası Ankara Şubesi

http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/bulten-45.pdf

25 Ara 2006 ... İvedik Org. San., Matbaacılar Sitesi 558. Sk. No: 42 Ankara ... 21–22–23 Nisan 2007 tarihleri arasında Bursa ve. Edirne'ye,. 26–27 Mayıs 2007 ...